2017. április 13., csütörtök

37. Tenyerem, szerelem, embertánc

Mex szokatlanul nyugodt vol reggel, amikor felkelt. Alfonz gyűrűje ott volt, ahol egy hónapja hagyta, a zsebében. Most felhúzta az ujjára. Nem voltak tervei, de félelmei sem. Furcsa érzés kerítette hatalmába. Pontosabban egy érzésmix. Volt benne félelem, de nem a bénító fajtából, inkább a készenlétben megtartóból, volt benne kíváncsiság, volt benne magabiztosság és valami furcsak hit valami olyan megoldásban, amiről még fogalma sem volt. Sosem volt még ennyire biztos abban, hogy akkor és ott valami kipattan a fejéből.
Aisa bátorítóan nézett rá, de látszott, nehezen uralkodik az érzésein. Keze kissé remegett, szeme csillogott, de nagy levegőt vett, becsukta a szemét és ahogy kifújta a levegőt, távozott belőle a feszültség és játszani kezdett. Néhányan odapillantottak rá, csak rá. Senkinek nem tűnt fel, hogy élete legnagyobb próbatételére készül mellette egy fiú, aki még csak tizenhét, de aki már többet élt, mint némelyik rajta átnéző ötvenéves.

Két lábbal állt a földön, megfeszítette a hasát, kihúzta magát, agya turbó üzemmódba kapcsolt, mintha a gyakran alvó idegpályák egyszerre ébredtek volna tudatukra a fejében. És bár láthatatlan volt, érezte azok jelenlétét, aki őt, csak őt látták mindig, és akik látják most is. Érezte a hálóját. Furcsa módon tudta, hogy képes lesz megtenni, amit kett, tudta, hogy képes lesz hallatni a hangját.

Az emberek még mindig csak Aisát nézték. A lány továbbra sem nyitotta ki a szemét. Nem merte. Hallani akarta Mex hangját. Soha semmit nem akart még ennyire. Még a hegedű is könyörgőre fogta.


Mex várta a gondolatokat. Bármi jöhetett, tudta, hogy valami jönni fog. A földön fekvő heverő vödrökre nézett. Négy lefelé fordított műanyag vödör és egy talpán álló fémvödör állt a lába előtt. Bizonyára az elmúlt hétről maradtak itt. A vörös csíkon kívül még egy-két az utcán felejtett tárgy árulkodott a véreső utáni káoszról.

Leült a padkára és ujjait finoman végighúzta a  vödör fémes peremén.
Az élet ritmus. Tartsd az ütemet. Szeretlek! Anya gondolata tört be először a fejébe. Ezen elmosolyodott és várta a ritmust. Gyerünk már!
A Hüllő szeme apró ideges rángásokkal figyelte, mi fog történni. Félsz, mi? – gondolta Mex egyenesen a szeme közé nézve. Ugyanugyan. Jött a válasz, de a fiú tudta, hogy a bestia hazudik. Ez tetszett neki.
Egyedem, begyedem tengertánc! Hajdú sógór mit kívánsz? Hogy került ide ez a gyerekkori mondóka? Most kicsit meglepődött, de hagyta, ujjai hadd dobolják az ismerős, egyszerű, gyerekes ritmust.

Tatatam, tatatam, tam tam tam. Tatatam, tatatam, tam, tam, tam.

Az utca morajlott, az érdeklődés leghalványabb jelét sem mutatta senki.
Mex jobb kezével halkan ismételni kezdte a szimpla kis ritmust. Egyre hangosabban és egyre határozottabban szólt. Mozdulatlan bal keze életre kelt, és valami dübörgő alapot kezdett játszani egyre határozottabban. A kezei maguktól mozogtak.

Tatatam, tatatam, tam tam tam. Tatatam, tatatam, tam, tam, tam.

Az emberek még mindig nem néztek rá, de Aisa arcán valami nyugalomféle áradt szét, amit Mex észrevett és ettől még magabiztosabb lett.
A fiú kezei lassan minden lehetséges felületen ütötték a ritmust, ami egyszerűsége ellenére kezdett összeállni. A műanyag vödör és a fém doboz táncoltak a kezei alatt. Gyűrűje fémesen koppant, újabb szólamot adva ezzel is az előadáshoz.

Valami Mexre nézett, de ezt a fiú már nem láthatta, mert csukott szeme nem engedett be semmit és senkit abba a belső világba, ahová bezárkózott erre a pár percre. A kezei cikáztak. Egyre többen nézték őt és ezt a furcsa dobszólót, amit gyerekkorából mindenki ismert, de most valahogy egészen másként szólt. Az ütések szavakká álltak össze és mindenki, aki csak hallotta, pontosan tudta, mit üvöltenek ezek az ócska vödrök.

tenyerem, szerelem, embertánc,
Isten az égben, mit kívánsz?
kusza vonalak, élet, szex, lélek
gondolod Pacha Mama, én ettől félek?
rajzoltál valamit, egy életet, és megszabtad az éveket?!
vonal fejről, életről, sorsról?
ki olyan vakmerő, hogy ráncokból jósol?
Vénusz, Nap, Merkúr,
egy bolygó, ami elszúr
mindent, vagy semmit
és főleg azt a bentit,
dobogót, fájót, nevetőt, szállót
a szívem?
erre nincs rímem.
ha rajzolsz a húsba,
ha így kötsz gúzsba,
bújj a bőrömbe, használd a tenyerem,
éld az életem, edd a kenyerem
és legyél te felelős, félős és kiszolgáltatott, vidd a francba a tenyeret meg az összes csillagot!
anyám egy élhető világra bíztatott,
ahol ha félek, ha szállok,
én vagyok a fék és benzin.
Ne hidd hogy csak visszadumálok!
van bennem ezernyi enzim,
ami független tőled ráncos sors.
és ha tenyeremről fejemre átkot szórsz,
sem érdekel,
mert amim van, azt én érem el.
szívódj fel!
tenyerem, szerelem, embertánc,
Isten az égben, táncot jársz, ha engem látsz?

Tatatam, tatatam, tam tam tam. Tatatam, tatatam, tam, tam, tam.
tenyerem, szerelem, embertánc,
Isten az égben, táncot jársz, ha engem látsz?
Tatatam, tatatam, tam tam tam. Tatatam, tatatam, tam, tam, tam.

Nem láthatta, hogy a körülöttük állók szinte mind őt nézik, csodálattal és bíztatva, és hogy vele együtt tapsolják a ritmust, amit a fiú keze diktál. Egyre és egyre hangosabban, tenyerem, szerelem, embertánc, tenyerem, szerelem, embertánc, TENYEREM, SZERELEM, EMBERTÁNC!!!

Észre sem vette, hogy Asia már rég csak szorítja magához a hegedűjét, hogy kezét a szája elé tartva zokog, úgy, ahogy csak azok tudnak, akik nagyon szeretnek, és nagyon féltenek.
A fiú szíve a dobolás ritmusát verte, kezei felváltva pörgették meg az ütőket és amikor már mindenki csak őt nézte a téren úgy érezte, fel tudna szállni frissen kinőtt szárnyaival.
Mex szíve élt.
Csak ő létezett és a ritmus.
Mindenki látta őt, mindenki hallotta a dob szavában egy fiú történetét, aki elveszett, és akit a jó szerencse megtalált, és mint a forgószél, felkapta, mindenéből kirázta és visszaröpítette oda, ahonnét indult, hogy írja tovább, hogy írja újra a történetét. Mindenki látta őt, mindenki elhitte, amit a dobszó harsogott: egy fiú megmenekülésének igaz meséjét.
A Hírközpont történetében először többen voltak kíváncsiak egy utcazenészre, mint a gigantikus monitorokra.

Mex a torkában érezte a szívverését, minden ütésnél egyre erősebben és erősebben. 

Egy elegáns sétapálcás alak a kezében távolról figyelt. Nem várta meg az utcai előadás végét, megkönnyebbülten felsóhajtott, és határozott lépésekkel elindult.


Odalent a mélyben szűkölt a Szörny, nyüszített, mint egy csapdában vergődő dühös vadállat. Éhes maradt. Tudta, ösztönösen érezte, elvesztett egy csatát, még nem a háborút, de egy különösen fontos csatát.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése